Реших да напиша нещо като съвет към община Ивайловград, относно озеленяването на града и как той да стане по привлекателен за живеещите в него, пък и за туристите, които толкова силно се опитваме да привлечем. След съветите съм качил и няколко снимки от това, как се справят озеленителите на общината с оформянето на дърветата към момента…
Но нека започна темата за озеленяването на Ивайловград. Няма да си кривя душата, от как Диана е кмет, то е на светлинни години напред, като зелените площи започнаха да се възстановяват, да бъдат поддържани и т.н., което е похвално! Все пак туристи не се привличат с панелки, оцветени в какви ли не цветове след санирането и разбити улици! Даже напротив, отблъскват се! Та затова, защо не се опитаме да направим Ивайловград по-приятен, както за туристите, така и за живеещите в него? Едно от нещата, които са много евтини и лесни е, да се посадят екзотични за България растения, които рядко се виждат по улици и градини в другите части на страната ни. Все пак Ивайловград е едно от най-топлите места в България и с малко желание може да се постигнат доста интересни резултати. Така хем ще е уютно в Ивайловград, хем ще е интересно за туристите. Ето го и списъка с растения, които може да се отглеждат в Ивайловград, като ще го допълвам, че сега нямам много време:
На първо място силно препоръчвам на община Ивайловград, да спре да сади по улуците липички, което доста глупаво, особено като има предвид, че сме 2015-та година и имаме избор от най-различни и много по-красиви дървета! Та вместо крехките, заплашващи здравето на хората, недълголетни, болнави и т.н. липички, които постоянно кълцат от озеленяването, може да садите следните дръвчета, които няма да ви излязат по-скъпо, но ще останат и след векове да красят града:
- Чинари – ако искате красиви листопадни дървета, това е Чинарът! Щом ги садят в алеите на най-красивите вили в Ломбардия, не зная какво повече да кажа! Та ако те се оформят както трябва, са много красиви, дори и през зимата, и не пречат на никого! Освен това са много, ама много здрави и няма да се притеснявате, че някой клон ще падне и ще направи беля! Т.е. няма защо “талантливите” озеленители от Ивайловград, да ги режат от дъно! Пак да кажа, че това е оправданието на общината за ужасната сеч на Чинари в Ивайловград?!?! Не искам да коментирам, че ще обидя някого! Не на последно място – Чинарът може да краси с векове!!! Ето така се оформят, ако са големи и пречат, а не с резачката от дъно!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Магнолия Грандифлора – вечнозелена Магнолия, която ще краси града и през лятото, и през зимата! Пък и туристите ще са впечатлени, и ще има какво да разправят! Едно прекрасно вечнозелено дърво, което се използва при озеленяването на най-красивите места в света. Намира се супер лесно в България и Гърция, прави изключително впечатление и е красиво и зимата, когато всичко е сиво!
- Маслини – тук искам да уточня, да не се садят такива сортове и по начина, по които бяха направени насажденията покрай Армира и т.н. Трябва да се избират маслини от по-студоустойчив сорт, например Халкидики, Петроеля, Никитска и т.н. Също така може да се вземат някой по-големи дръвчета от Гърция(пак студоустойчиви, не Каламата и т.н.) и ефекта им ще е поразителен. Не стига, че туристите, които толкова чакаме, ще им се радват, ами и гърците от близките градове и села ще ги е яд, защото в Ивайловград климата е по-добър!Няма да казвам, че има маслини на няколко хиляди години. Важно е те да се садят края на февруари/началото на март и да не се поливат/торят в края на лятото. Поне докато са малки! Иначе и в момента в Ивайловград има много маслини, няколко по 5-6 метра високи, но са на доста закътани места. Едно една примерна. Мисля, че е сорт Халкидики.
Освен дръвчетата, в зелените площи на Ивайловград, може да се садят и други екзотични растения, като например:
- Палми Трахикарпус Фортуней – в Ивайловград има няколко 25-30 годишни палми, които се развиват чудесно и десетки по-малки, които също нямат проблеми с оцеляването. Все пак в Ивайловград е доста мек климата. Ето една от възрастните палми Трахикарпус в Ивайловград
- Олеандър(Зокум) – има студоустойчиви сортове Олеандър, които нямат никакви проблеми с оцеляването в Ивайловград(важното е да са на отцедливи почви и да не се поливат много, особено края на лятото) Дори и да измръзнат на няколко години един път, още пролетта ще се развият отново, защото подземната им част ще е жива. Те също са вечнозелени и цъфтят цяло лято, но това вече си го знаете. Дали туристите няма да са приятно изненадани и да има за какво да разправят на приятелите си?
- Фотиния(Photinia Serrulata Red Robin) – вечнозелен храст/дръвче, чиито нови листа през пролетта израстват червени, а после стават зелени. Също много интересно растение, които може да краси Ивайловград
- Лавровишна – оформена като дръвче. Това е вечнозелен храст, или дръвче, с дебели, лъскави листа. Отгоре са тъмнозелени, а отдолу са по-светли. Цветовете му са бели, събрани в гроздове. Среща се и в Бъглария, като най-студоустойчивата и форма е Шипкензис (Prunus laurocerasus Shipkaensis) и е наречена така, защото расте под връх Шипка! Също добър повод да се сади в Ивайловград!
Домързя ме, та ще продължа друг път. Засега толкова. Ако на някой му се чете по върпоса, ето два линка, като се надявам, че ако от общината за пореден път не обърнат никакво внимание, поне да съм бил полезен за някой ивайловградчани, които искат да отгледат маслина, или палма у дома си!
Форум за екзотични растения и палми в България
P.S. Короните на дърветата не се “оформят” така! Моля, престанете, защото освен, че е грозно, показва колко не ни пука за Ивайловград. Да, зная! Ще кажете просто дървета, както вече казахте “Просто павета”…
Mi prosta rabota
Напълно подкрепям
Автора е прав на 100%